Zombie Tycoon inceleme (psp nostalji) ~ karekareoyun

English (US) Deutsch Français Русский 中文(简体) Português Italiano 日本語 한국어 Español
Twitter Bird Gadget

4 Nisan 2016 Pazartesi

Zombie Tycoon inceleme (psp nostalji)

Korku filmlerini ve oyunlarını genelde sevmişizdir yıllarca devam eden birçok seri veya uyarlama görmüşüzdür. Tabii korku filmi veya oyunu deyince akla birçok değişik yaratık filan gelir, kurt adam, vampirler veya zombiler gibi. Bugün bizi ilgilendiren yaratıklar ise zombiler. Benim en beğendiğim ve aklımda kalan zombi filmi ‘’yürüyen ölüler’’ filmiydi. Çok eski bir film tabii. Daha sonra değişik türde zombilerin hızlı,zeki ve dizi halinde karşımıza çıktılar, bunlardan  en popüler olanı ise walking dead’ti. Oyunlarda da çok değişik ve harika zombi oyunları sayabiliriz. Bunların en başındaki ise hiç şüphesiz ‘’resident evil’’dır.

Genelde oyunlarda hep zombileri avlayan yok eden olduk bugünkü sizlere incelemesini yapacağım oyunda ise işler tersine dönüyor. Yani biz zombileri yöneterek insanları ve şehri yok etmeye çalışıyoruz. Bu ilginç oyunun adı ise ‘’Zombie Tycoon’’ oyunumuz psp’a çıkmış bir oyun arkadaşlar kısaca hikâyesine bir göz atacak olursak brainshow adındaki profesör bazı çalışmalar sonucunda insanları geliştirdiği bir ilaç sayesinde kontrol edebileceği düşünür. Ve bu ilacı yardımcılarından biri olan ernest’e içirir fakat ernest’e bir şeycik olmaz, profesör bazı şeylerin ters gittiğini düşünse de ilacın tamamlandığını ve etki etmesi gerektiğini düşünmektedir. Ve bir an delilik mi desek veya buhran mı bilemem yaptığı ilacı kendi içer ve ilaç kendisinde etki gösterir ve ernest’i etkilemeyen ilaç onu bir zombiye çevirir ve diğer yardımcısı adını bilmiyorum gaz maskeli profesör diyelim bundan faydalanarak kendine bir ordu kurarak insanlığı yok etmeye kalkar.

Oyunumuzun tarzı ise strateji arkadaşlar bize verilen 3 grup zombi var, bunları renk grupları ile ayırmışlar. Mavi zombiler, yeşil zombiler ve kırmızı zombiler. Bu grupların birbirlerine herhangi bir üstünlüğü yok. İlk başta bize bir zombi veriliyor lakin sonradan diğer gruplardan da ekibimize dahil oluyor üç gruba maksimum 8 zombi ekleyebiliyoruz. Zombi gruplarını ister tek yani grup grup isterseniz de hepsini birlikte hareket ettirebilirsiniz. Benim tavsiyem hepsini birlikte kontrol edin zombilerinizi dağıtmayın derim, zira birlikten güç doğar derler ve bu oyun için tam yerinde bir söz bence.

Zombileri ise ele geçirdiğimiz kliniklerden çıkartabiliyoruz. Yani herhangi bir bina kurma filan yok oyunda. Zombileriniz öldüğünde kliniklerden tekrar çıkartabiliyorsunuz lakin kliniklerin yakınına gelip çıkartabiliyorsunuz uzak iseniz çıkartamazsınız. Ayrıca zombilerinizle önünüze gelen her binayı yok etmelisiniz zira binalrdan çıkan itemleri zombilerinize giydirebiliyorsunuz. Bu itemlerle ataklarını ve defanslarını yükseltebiliyorsunuz. Zombilerinizin kafasına, vücuduna bazı ekipmanlar takarak ki bunlar saçma sapan veya bayağı komik,absürt şeyler olabiliyor saksı veya soba borusu gibi defanslarını arttırabiliyoruz.

Ayrıca ellerine silah vererek saldırı güçlerini arttırabiliyoruz. Yine abu sabuk tuhaf silahlar var bunların çift el kullanılanlarının yanı sıra tek ele silah verip diğer ele ise kalkan niteliğinde araba kapısı,çöp tenekesi gibi koruyucu ekipmanlar takabiliyorsunuz. Bu itemlerin işe yaradığı bir konu daha var oda bazı tuzaklardan bu itemler sayesinde geçebilmemiz. Mesela, ateş tuzağından zombilerin kafasına su dolu bir fanus takarak geçebiliyoruz. Veya yolda olan bir çukurdan geçmek için ise zombilerinize balon takmak zorundasınız. Birde şehirde olan ve size saldıran daha doğrusu kendilerini koruyan insanlar var, bazıları güçsüzken bazıları asker ve polis olanlar çok güçlü olabiliyor ve zombilerinizi rahatlıkla haklayabiliyorlar. Ve bazı turlarda bu insanlarla boss niteliğinde savaşlarda yapabiliyoruz. Zombilerimizi level atlatma yok ama belli bir deneyim puanına geldiğinizde hak limitleri ve diğer bazı yetenekleri gelişiyor. Bunun yanı sıra öldürdüğünüz insanlardan veya binalardan da bazı değişik geliştirmeler edinebiliyorsunuz. Oyunumuz 10 dolu dolu oynayabileceğimiz eğlenceli turlardan ibaret arkadaşlar bunu da hatırlatmadan geçmeyeyim dedim.

Grafik bakımından fazla bir şey diyemem zira oyun eski ve psp’ye çıkmış bir oyun, hikâyesi ise fena değil daha fazla aralarda özet olabilirdi mesela bunun yanı sıra müzikler ve sesler fena değil. Çevre ve karakter modellemeri de fena değil ama daha iyi olabilirdi. Bir de haritalar çok küçük biraz daha büyük olabilirmiş. Yapay zeka oldukça başarılı sizi yok etmeye odaklanmış insanlarla dolu her yer bu da yetmiyormuş gibi zombilerinize binalrdan da bir şeyler atıp haklarını azaltıyorlar hatta yok edebiliyorlar. Oynanış pek kolay değil zira Mouse ile oynanmadığı ve gamepad ile oyandığı için  kamera kontrolü ve zombileri kontrolde zaman zaman sıkıntılar yaşayabiliyorsunuz. Sonuç olarak eğlenceli,biraz saçma biraz absürt komik bir oyun görmek istiyorsanız eski olsun benim için far etmez bana keyifli dakikalar geçirsin diyorsanız ‘’Zombie tycoon’’ oyununu kesinlikle bir deneyin derim. Hepinize iyi oyunlar.0 yorum:

Yorum Gönder

Yeni yayınları kaçırma!